Aktualności

Filtruj aktualności
 • Zmiana schematu danych przekazywanych przez SKP

  30/09/2014

  10 maja 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek przekazywania przez SKP do SI CEPiK odczytu stanu licznika odnotowanego podczas badania technicznego pojazdu. Dowiedz się, jak dostosować się do nowych przepisów. 

  Więcej na temat: Zmiana schematu danych przekazywanych przez SKP
 • Jak teraz będzie wyglądać przekazywanie danych do systemu CEPiK?

  07/09/2014

  Sposób przekazywania danych do systemu CEPiK zależy od oprogramowania, jakie posiadają SKP. Producenci programów powinni rozszerzyć zakres danych przekazywanych do systemu CEPiK o dwa pola:

  • stan licznika
  • jednostka licznika: km, mile, mtg-motogodziny.

  Do systemu CEPiK powinny być przekazywane informacje na temat stanu licznika każdego pojazdu, odbywającego badanie techniczne. Wyjątek stanowią pojazdy, w przypadku których odczytanie stanu licznika jest niemożliwe, gdyż np. nie mają licznika, licznik jest nieczytelny lub z innych względów.

  Wskazane jest również przekazanie do systemu CEPiK uzupełnionych o odczyt stanu licznika danych gromadzonych od początku stycznia 2014 r. Dla SKP jest to jednorazowa czynność - przesłanie zestawu uzupełnionych danych. Zestaw tych danych musi być oznaczony jako korekta wcześniej przesłanych do systemu CEPiK danych komunikatów i nie może być większy niż 15 MB. Dla większych zbiorów producenci SKP zapewnią eksport do kilku mniejszych zbiorów, co pozwoli przesłać wszystkie badania od początku roku.

  MSW dostosowało system CEPiK do przyjmowania nowego zakresu danych, także mogą one być już przekazywane przez SKP. MSW przewidziało okres na dostosowanie do nowych przepisów. W chwili obecnej system CEPiK przyjmuje dane zarówno w nowy, jak i dotychczasowy sposób