Aktualności

Filtruj aktualności
  • CEPIK 2.0 aplikacja Udostępnianie

    15/05/2016

    W związku ze zbliżającym się terminem wdrożenia projektu CEPiK 2.0 prezentujemy zakres zmian w zakresie udostępniania danych. Zapraszamy do lektury.

    Pobierz i zapoznaj się.

  • Podprojekt Integracja – pierwsze spotkanie z interesariuszami CEPiK Grupy 4

    02/06/2016

    10 maja br. odbyło się pierwsze spotkanie grupy 4 podprojektu „Integracja”.

    Podczas spotkania powołano Komitet Sterujący, którego celem jest wsparcie procesu integracji oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu komunikacji  Interesariuszy przed produkcyjnym uruchomieniem systemu CEPiK2.0. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących instytucji: Transportowego Dozoru Technicznego, Straży Miejskich i Gminnych, Krajowej Rady Komorniczej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Służby Wywiadu Wojskowego a także przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki.

    W pierwszej części spotkania omówione zostały najważniejsze zmiany, jakie od stycznia 2017 roku czekają uczestników spotkania w związku z wejściem w życie zmian prawnych i nowym sposobem działania rejestru CEPiK. Następnie przedstawiono zasady komunikacji w projekcie.

    W drugiej części spotkania przedstawiono wygląd i kluczowe mechanizmy działania aplikacji Udostępnianie, służącej do udostępniania danych z centralnej ewidencji kierowców, pojazdów i posiadaczy kart parkingowych.

    Następnie przedstawiono koncepcję zdalnych (e-learningowych) szkoleń, przygotowywanych dla instytucji korzystających z aplikacji tworzonych w ramach  systemu CEPiK 2.0. Zaprezentowany został wygląd platformy szkoleniowej, która zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2016 roku. Na platformie urzędnicy znajdą podręczniki użytkownika oraz zestawy ćwiczeń do samodzielnej pracy na platformie szkoleniowej. Wszystkie materiały szkoleniowe będą dostępne on-line z możliwością ich pobrania.

    W trzeciej części spotkania omówiono sposób podłączenia  do systemu CEPiK 2.0. Wyjaśniono, że aby móc zalogować się do aplikacji, należy mieć dostęp do sieci internet, kartę kryptograficzną z czytnikiem (którą każdy użytkownik będzie musiał kupić samodzielnie), certyfikat VPN oraz  aktualny certyfikat zapisany na karcie, o które należy wystąpić do Ministerstwa Cyfryzacji.
    W tym celu należy wysłać dwa wnioski – osobny dla VPN, osobny dla certyfikatu na karcie. Można to zrobić poprzez stronę internetową www.cepik.gov.pl. Dostępna jest tam zakładka System informatyczny CEPiK 2.0 . Po kliknięciu w nią otwiera się strona z linkiem do elektronicznego wniosku (bezpośredni link: http://www.cepik.gov.pl/si-cepik-2.0/wniosek-o-certyfikat-klucza-publicznego#/). Należy go wypełnić i wydrukować, a następnie podpisać i wysłać do Ministerstwa Cyfryzacji. Ministerstwo wygeneruje odpowiedni certyfikat.

    Ostatnia część spotkania poświęcona była na pytania uczestników i odpowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji oraz COI.

    Uczestnicy zostali poinformowani, że planowane są kolejne spotkania Komitetu Sterującego.

  • Spotkanie z przedstawicielami urzędów marszałkowskich.

    16/05/2016

    9 maja 2016 roku odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielami urzędów marszałkowskich. Celem tego spotkania była prezentacja aplikacji do zasilania słowników ewidencji osób i podmiotów, które są odpowiedzialne za przygotowanie i dopuszczanie kierowców do prowadzenia pojazdów (Aplikacja Ewidencje do PKK). Aplikacja ta powstaje w związku z planowanym wdrożeniem systemu CEPiK 2.0  (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Dostarczana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki

    W pierwszej części spotkania omówione zostały najważniejsze zmiany, jakie od stycznia 2017 roku będą dotyczyć urzędów marszałkowskich w związku z wejściem w życie zmian prawnych i nowym sposobem działania rejestru CEPiK. Przedstawiono szczegółowo zmiany prawne oraz wynikający z nich nowy zakres danych przekazywanych do CEPiK 2.0 przez urzędy marszałkowskie. Następnie przedstawiono wygląd aplikacji i omówiono krok po kroku najważniejsze czynności, jakie od nowego roku urzędnicy będą wykonywać w CEPiK 2.0. 

    W drugiej części spotkania przedstawiono koncepcję szkoleń online przygotowywanych dla instytucji korzystających z aplikacji tworzonych w ramach  systemu CEPiK 2.0, w tym dla urzędów marszałkowskich.  Zaprezentowano wygląd platformy szkoleniowej, która zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2016 roku. Wyjaśniono jak się do niej zalogować i jak z niej korzystać. Na platformie urzędnicy znajdą podręczniki użytkownika oraz zestawy ćwiczeń do samodzielnej pracy w wersji szkoleniowej aplikacji, która zostanie udostępniona w ramach zdalnych szkoleń. Wszystkie materiały szkoleniowe będą dostępne online z możliwością ich pobrania.

    W trzeciej części spotkania omówiono sposób podłączenia urzędów do systemu CEPiK 2.0. Wyjaśniono, że aby móc zalogować się do aplikacji, należy mieć dostęp do sieci internet, certyfikat VPN, kartę kryptograficzną z czytnikiem oraz  aktualny certyfikat zapisany na karcie, o który należy wystąpić do Ministerstwa Cyfryzacji. W tym celu należy wysłać dwa wnioski – osobny dla VPN, osobny dla certyfikatu na karcie. Można to zrobić poprzez stronę internetową cepik.gov.pl. Dostępna jest tam zakładka System informatyczny CEPiK 2.0 . Po kliknięciu w nią otwiera się strona z linkiem do elektronicznego wniosku (bezpośredni link: http://www.cepik.gov.pl/si-cepik-2.0/wniosek-o-certyfikat-klucza-publicznego#/). Należy go wypełnić i wydrukować, a następnie podpisać i wysłać do Ministerstwa Cyfryzacji. Ministerstwo wygeneruje odpowiedni certyfikat. W przypadku certyfikatu VPN prześle go użytkownikowi elektronicznie wraz z instrukcją, natomiast w przypadku certyfikatu na kartę użytkownik otrzyma instrukcję postępowania w celu zdalnej certyfikacji posiadanej przez siebie karty.

    Ostatnia część spotkania poświęcona była na pytania uczestników i odpowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji oraz COI.

    Uczestnicy zostali poinformowani, że planowane są kolejne spotkania informacyjne. Propozycja terminów tych spotkań zostanie przekazana urzędom marszałkowskim mailem.